اهمیت آموزش در سازمان‌

آموزش در سازمان‌ نه تنها امر مهمی است، بلکه بسیار لازم و حیاتی می‌باشد.

اگرچه غالباً آموزش در سازمان‌ برای کارکنان در موضوعات مدیریت و فروش وجود دارد، اما کارکنانی با داشتن مهارت مدیریت پروژه یک سرمایه مهم برای سازمان‌ها محسوب می‌شوند.

در دنیای در حال تغییر این روزها، آموزش و توسعه یک عملکرد ضروری در صنعت است.

آموزش در سازمان‌ها

آموزش در سازمان یکی از مهم‌ترین موارد در لیست اولویت اکثر شرکت‌ها است که غالباً در اختیار بخش منابع انسانی است. برگزاری جلسات آموزش و توسعه مناسب برای کارمندان دارای ارزش بسیار زیادی است. آموزش به کارمندان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های جدیدی را بدست آورند، مهارت‌های موجود را بهبود بخشند و عملکرد بهتری داشته باشند.

آموزش و توسعه برای سازمان‌ها به چه معنی است؟

آموزش فرصتی اساسی برای گسترش دانش کارکنان است، اما بسیاری از کارفرمایان در شرایط فعلی ایجاد فرصت‌های آموزشی برای کارکنان را امری پرهزینه می‌دانند.

البته کارکنانی که در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند ممکن است به اتمام رساندن پروژه‌های کاریشان به تاخیر بیفتد. اما علیرغم مشکلات بالقوه، آموزش و توسعه، هم برای کارکنان و هم برای سازمان دارای مزایایی است که هزینه و زمان را به یک سرمایه‌گذاری ارزشمند تبدیل می‌کند.

اهمیت آموزش

مزایای آموزش در سازمان‌ها چیست؟

بهبود عملکرد کارکنان

کارمندی که آموزش‌های لازم را دریافت می‌کند قادر است کارهای خود را با توانایی بیشتری به انجام برساند. آموزش باعث می‌شود تا کارمندان درک بیشتری نسبت به مسئولیت‌های درون نقش خود داشته باشند و به نوبه خود باعث ایجاد اعتماد به نفس شوند. اعتماد به نفس در کارمندان باعث افزایش عملکرد کلی در آن‌ها خواهد شد و این موضوع می‌تواند به نفع شرکت باشد.

کارکنانی که دارای صلاحیت هستند و توانایی‌هایی بالاتر از سطح استاندارد در صنعت را دارند به سازمان شما کمک می‌کنند تا یک مزیت رقابتی قوی، نسبت به رقبا داشته باشید.

بهبود رضایت و روحیه کارکنان

سازمان با سرمایه‌گذاری برای آموزش به کارکنان ثابت می‌کند که با ارزش هستند. اهمیت آموزش کارکنان در شرکت، یک فضای حمایتی برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

کارمندان ممکن است با استفاده از این آموزش‌ها به شناخت بهتری نسبت به خود برسند. همچنین کارمندانی که از طریق فرصت‌های آموزش، نسبت به کار و سازمان خود احساس قدردانی و چالش دارند، ممکن است رضایت بیشتری نسبت به شغل خود احساس کنند.

اهمیت آموزش

توجه به نقاط ضعف کارکنان

بیشتر کارمندان ضعف‌هایی در مهارت‌های کاری خود دارند. یک برنامه آموزشی به سازمان کمک می‌کند تا مهارت‌های مورد نیاز جهت بهبود کارمندان را بهبود بخشد. یک برنامه توسعه، همه کارمندان را به سطح بالاتری می‌رساند، بنابراین همه آن‌ها دارای مهارت و دانش در سطح یکسانی خواهند بود. این امر به کاهش هرگونه ارتباط ضعیف در شرکت کمک می‌کند تا افراد برای انجام کارهای اصلی به دیگران متکی نباشند.

ارائه آموزش‌های لازم باعث ایجاد کارکنانی آگاه می‌شود که می‌توانند در صورت لزوم کارهای یکدیگر را بر عهده بگیرند، در تیم‌ها کار کنند و یا مستقل و بدون کمک و نظارت مداوم از دیگران مسائل کاری را به درستی پیش ببرند.

افزایش بهره وری و پایبندی به استانداردهای کیفیت

معمولاً زمانی که یک شرکت دوره‌های آموزشی را اجرا می‌کند، بهره‌وری افزایش می‌یابد. افزایش بهره‌وری در فرایندها موفقیت پروژه را تضمین می‌کند که به نوبه خود باعث بهبود گردش مالی شرکت و سهم بالقوه بازار می‌شود.

افزایش نوآوری در استراتژی‌ها و محصولات جدید

آموزش مداوم و توانمندسازی نیروی کار می‌تواند خلاقیت را ترغیب کند. ایده‌های جدید می‌توانند به عنوان نتیجه مستقیم آموزش و توسعه شکل بگیرند.

اهمیت آموزش

کاهش جابجایی کارمندان

در صورت سرمایه‌گذاری سازمان بر روی آموزش، کارکنان احساس ارزشمندی می‌کنند. بنابراین احتمال تغییر کارفرمایان کمتر خواهد بود. آموزش و توسعه به عنوان یک مزیت اضافی در شرکت مشاهده می‌شود. بنابراین هزینه‌های استخدام به دلیل حفظ کارکنان کاهش می‌یابد.

افزایش اعتبار شرکت

داشتن یک استراتژی قوی و موفقیت‌آمیز برای آموزش به رشد برند کارفرما و تبدیل شرکت به یک مزیت برتر برای فارغ‌التحصیلان کمک می‌کند. همچنین آموزش باعث می‌شود تا شرکت برای افراد تازه وارد که به دنبال بهبود مهارت‌های خود و فرصت‌های مرتبط با آن هستند، جذاب‌تر شود.

آموزش می‌تواند از هر نوع مرتبط با کار یا مسئولیت‌های فرد باشد و با روش‌های متفاوتی انجام شود.

به عنوان مثال، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • یادگیری در محل کار
  • طرح‌های مربیگری
  • آموزش در خانه
  • مطالعه فردی

اهمیت آموزش

در پایان

آموزش بخش جدایی‌ناپذیری از برنامه توسعه منابع انسانی تقریباً در همه سازمان‌ها است. در حقیقت آموزش‌، سنگ بنای مدیریت مؤثر است زیرا باعث می‌شود کارمندان کارآمدتر و مؤثرتر باشند.

منبع: 2020projectmanagement.com

گردآورنده: آیدا شافعی

یک دیدگاه برای ”اهمیت آموزش در سازمان‌

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *