آموزش حضوری یا آموزش غیرحضوری؟

آموزش حضوری

به این معنی است که معلم و دانش‌آموزان در زمان و مکان مشخص، همانند کلاس‌های مدرسه یکدیگر را ملاقات می‌کنند. آموزش حضوری روشی موثر برای یادگیری دانش و مهارت است که در آن اغلب روش‌های یادگیری از قبیل خواندن، نوشتن، بحث، پروژه، کارگروهی و تمرین با هم ترکیب می‌شود. در یادگیری حضوری تعامل زنده بین یادگیرنده و مدرس رخ می‌دهد که منجر به ارتباط موثر می‌شود.

یادگیری حضوری به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مطالعات و کارهای خود را سازماندهی کنند، زیرا بایستی با انجام برنامه‌ریزی مناسب بتوانند در مکان و زمان خاصی در کلاس درس حضور یابند. برخی از دانش‌آموزان که دارای نظم خاصی برای کارهای خود نیستند و تکالیف را به صورت منظم انجام نمی‌دهند نیز می‌توانند به سادگی در کلاس درس حاضر شده و به استاد خود گوش دهند.

از آنجایی که آموزش حضوری قرن‌ها استاندارد آموزشی بوده است، به عنوان روش “واقعی” یادگیری شناخته می‌شود. افراد به دلیل اینکه برای گذراندن یک دوره سنتی باید از نظر جسمی حضور داشته باشند، تصور می‌کنند که در واقع وقت زیادی را برای یادگیری صرف کرده و نسبت به آن جدی هستند. با این وجود، شرکت در کلاس به صورت حضوری همیشه تضمین نمی‌کند که فرد متمرکزتر و موفق‌تر باشد.

آموزش حضوری

مزایای آموزش حضوری:

• شما در کلاس درس می‌توانید بهتر بر روی یادگیری خود تمرکز کنید زیرا حواس‌پرتی کمتری نسبت به آموزش غیرحضوری دارید.
• می‌توانید مثال‌ها و داستان‌های واقعی بیشتری را در مورد موضوعات درسی از اساتید و هم‌کلاسی‌های خود بپرسید.
• ممکن است در یک شرایط آشنا و سنتی کلاس درس احساس راحتی بیشتری داشته و بهتر بیاموزید.
• ممکن است در فضای کلاس حضوری با توجه به ارتباط مستقیم با استاد، بتوانید اطلاعات دقیق‌تر و بیشتری را دریافت کنید.
• می‌توانید با افرادی با تخصص‌های مختلف برای حل‌مسائل و تیم‌سازی همکاری کنید.

 

آموزش غیرحضوری

در روش‌های آموزش غیرحضوری شما می‌توانید دوره‌های مدنظر خود را به دو صورت آنلاین و یا الکترونیکی بگذرانید.

شما با استفاده از رایانه شخصی و بدون نیاز به حضور فیزیکی در کلاس، به همراه مدرس و دیگر دانش‌آموزان می‌توانید در روز و ساعات مشخصی در دوره آنلاین شرکت کنید. کلاس‌های آنلاین دارای انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به کلاس‌های حضوری است، به گونه‌ای که شما می‌توانید در فضای اتاق خود آموزش ببینید.

در بسیاری از کلاس‌های غیرحضوری نیازی نیست که در ساعات معینی در کلاس درس آنلاین حضور داشته باشید. در این دوره‌ها شما می‌توانید در یک بازه زمانی مشخص(برای مثال سه ماه) در دوره شرکت کرده و مطالب مورد نیاز را از طریق ویدئوهای آموزشی که از قبل توسط مدرس تهیه شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد، آموزش ببینید. این نوع آموزش در موسسه پژوهش و آموزش همکاران سیستم با عنوان دوره‌های الکترونیکی به علاقه‌مندان ارائه می‌گردد.

آموزش آنلاین

مزایای دوره‌های غیرحضوری

• می توانید به راحتی در خانه خود یا هر کجا که می‌خواهید تحصیل کنید.
• در زمان و هزینه رفت‌وآمد صرفه‌جویی می‌شود.
• استرس دیر رسیدن به کلاس را نخواهید داشت.
• هر زمانی که بخواهید به دوره‌ها دسترسی دارید.
• مهارت‌های شما در تعامل با فناوری افزایش می‌یابد.

 

آیا آموزش غیرحضوری برای شما مناسب است؟

این سوالی است که خیلی از افراد این روزها از خود می‌پرسند.
با صرف‌نظر از شرایط موجود، اگر شما فردی هستید که مطالعه و آموزش را در فضای خانه ترجیح می‌دهید و یا فاصله زیادی با مراکز آموزشی مورد نظر خود دارید، آموزش غیرحضوری برای شما مناسب است.
اگرچه یادگیری غیرحضوری روشی مناسب برای گذراندن دوره‌ها است، اما همیشه ایده خوبی برای همه نیست. برخی از افراد نیاز به حضور در کلاس و تعامل رو در رو با معلم و سایر دانش‌آموزان دارند. اگر به صورت آنلاین تحصیل می‌کنید، باید بسیار سازمان یافته پیش بروید، با انگیزه بوده و مهارت‌های ارتباطی خوبی داشته باشید.

 

آیا یادگیری غیرحضوری واقعاً مؤثر است؟

اگرچه ما در دوره‌ای مدرن زندگی می‌کنیم که برای یادگیری دیگر لازم نیست حتما در کلاس درس حضور فیزیکی داشته باشیم، اما هنوز هم برای مردم سخت است که یادگیری آنلاین را جدی بگیرند.
با این حال بیشتر افراد این روزها ترجیح می‌دهند کارهای خود مانند: خواندن خبر، دیدن برنامه‌های تلویزیونی، صحبت با دوستان، رزرو هتل، خرید و بسیاری از موارد دیگر را به صورت آنلاین و در فضای وب انجام دهند. با توجه به تمامی موارد ذکر شده که به راحتی در فضای آنلاین برای ما فراهم می‌باشد، پس چرا باید آموزش سنتی باقی بماند؟!

اما با این وجود، یادگیری در فضای آنلاین نیازمند برنامه‌ریزی و نظم شخصی بیشتری نسبت به یادگیری حضوری است که اتفاقا این موضوع برای فراگیران یک مزیت به شمار می‌آید. در آموزش آنلاین کسی بر نحوه یادگیری و مطالعه افراد نظارتی نداشته و خودشان بایستی زمان را برای انجام فعالیت‌های درسی و موفقیت در دوره مدیریت کنند.

با مقایسه نتایج آموزش حضوری و غیرحضوری، بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهانی، دوره‌های غیرحضوری را پیشنهاد می‌دهند. همچنین این امکان را فراهم کرده‌اند تا افراد بتوانند برای بسیاری از دوره‌های آنلاین، همانند دوره‌های حضوری، گواهینامه معتبر دریافت کنند.

آموزش آنلاین

کدامیک را انتخاب می‌کنید: آموزش حضوری یا آموزش غیرحضوری؟

ما استدلال نمی کنیم که یادگیری سنتی باید قطع شود. با این حال، یادگیری آنلاین نه تنها یک جایگزین خوب است، بلکه می‌تواند یادگیری حضوری را نیز تکمیل کند. به عنوان مثال، برخی از معلمان و مربیان از روش ترکیبی استفاده می‌کنند که در آن از هر دو روش برای به حداکثر رساندن نتایج مطلوب استفاده می‌کنند.

اگر معلم یا مربی هستید، در نظر بگیرید که چگونه مزایای آنلاین می‌تواند زندگی شما و دانش‌آموزان شما را بدون آسیب رساندن به کیفیت آموزش و یادگیری، بهبود بخشد.

در مورد انتخاب آموزش حضوری و غیرحضوری، روش درست یا غلطی وجود ندارد. انتخاب نوع دوره کاملا به سبک یادگیری و مطالعه شما بستگی دارد. فرمت‌های یادگیری مختلف بدون در نظر گرفتن ویژگی‌های شخصیتی، موثر هستند. حال تصمیم با شماست، سبک یادگیری خود را ارزیابی کرده و متناسب با آن نوع دوره مورد نظر خود را برای آموزش انتخاب نمایید.

کارشناسان ما در انتخاب دوره‌های حضوری و غیر حضوری به شما کمک خواهند کرد. در صورت نیاز به مشاوره با شماره 02184205111 داخلی 1و2 تماس بگیرید.

 

گردآوردنده: آیدا شافعی

 

منابع

www.headspace.org.au
www.easy-lms.com

یک دیدگاه برای ”آموزش حضوری یا آموزش غیرحضوری؟

 1. میهمان

  به نظر من اموزش غیرحضوری مخصوصا تو شهری مثل تهران که ترافیکش باعث بخش زیادی از خستگی و اتلاف وقت میشه

 2. پرستو

  اموزش غیر حضوری خیلی بهتر هست . به دلیل صرفه جویی در وقت و هزینه و در پایه پیش دبستان و ابتدایی و حتی کل مقاطع تحصیلی به دلیل نظارت مستقیم آموزش و پرورش و والدین به کار و تدریس دبیر و کادر مدرسه و اینکه در سرما و گرما و آلودگی و انواع ویروس های مختلف به صورت ایمن و بدون نگرانی به امر آموزش پرداخته می شود . دبیر ها در آموزش غیر حضوری جدی ترند در امر اموزش ولی در حضوری دبیر ساعت مفید آموزشش خیلی کمتر هست ک این یک واقعیته

  1. موسسه پژوهش و آموزش همکاران سیستم

   بله ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

  1. موسسه پژوهش و آموزش همکاران سیستم

   سلام وقتتون بخیر
   هرکدوم از روش ها مزایا و معایب خودش رو داره
   ممنون از همراهیتون

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *